باکالیت چیست ؟

طرز کار ماکروویو
آگوست 28, 2017

فرمول باکالیتباکالیت با نام‌های دیگر فنولیک، فلنولیک‌رزین و فنول‌فورمال‌دهاید، یک مادهٔ گرماسخت و یک ترکیب مصنوعی از رزین است که با باله‌هایی مانند خاکه‌چوب و پنبهٔ نسوز ساخته می‌شود تا استحکام آن بالا رود. باکلیت ممکن است به شکل میله‌ای، لوله‌ای، تخته یا ورق ساخته شود و قابلیت ساب‌خوردن، بریده‌شده، سوراخ‌شدن، اره‌شدن و حکاکی‌شدن و پرداخت را داراست. باکلیت از کربولیک‌اسید (فنول) و فرمالدهاید به دست می‌آید و ماده‌ای ارزان‌قیمت است که می‌تواند در رنگ‌های مختلف ساخته شود. و به عنوان عایق حرارتی و الکتریکی به کار رود.

باکلیت نام تجاری برای فنل فرمالدئید رزین است.نام شیمیایی آن اندرید متیلن گلیکول پلکسی بنزیل است.

باکالیت ترموست است که قابلیت سفت شدن در مقابل حرارت را دارد. یک پلاستیک ترموست، پلاستیکی است که مایع است و زمانی که حرارت می بیند چکش‌خوار می‌شود. سپس زمانی که خنک می‌شود به صورت دایمی سخت و سفت می‌شود. بنابراین، می‌توان آن را برای ساخت انواع اقلام مورد استفاده قرار داد.

باکالیت محصولی از واکنش حذف فنول با فرمالدئید است. این پلاستیک یک رزین است، به عبارتی دیگر ماده‌‌ای است که متعلق به یک طبقه از ماده چسبناک جامد یا نیمه جامد است که از ترشح گیاهان خاص به دست آمده یا طی پلیمریزاسیون مولکول‌های ساده تهیه شده است .

باکالیت، اولین پلاستیک مصنوعی بوده که در عصر پلاستیک فرموله شده است. لئو بایکلند، شیمی دانی است که در سال 1907 در نیویورک این پلاستیک را ایجاد کرد.
باکلیت چگونه شکل می‌گیرد؟
لایه‌های کاغذ یا پارچه شیشه‌ای با رزین‌های مصنوعی آغشته شده‌اند. پارچه نیز با کاغذ سلولز، نخ مصنوعی، پنبه، پشم شیشه یا پارچه بافته نشده ساخته می‌شود. سپس حرارت و فشار به آن اعمال می‌شود. به این دلیل است که این جنس به یک پلاستیک مقاوم در برابر حرارت تبدیل می‌شود.

ویژگی های باکالیت:

– باکلیت، الکتریسیته را هدایت نمی‌کند.
– باکالیت به گرما مقاوم است و غیر قابل اشتعال است.
– باکالیت در برابر واکنش شیمیایی مقاوم است.
– ثابت دی الکتریک باکالیت از محدوده 4.4 الی 5.4 است.

موارد استفاده باکالیت

ساخت محصولات باکلیت هزینه‌های بالایی دارد؛ ساخت آن پر هزینه است و فرآیند پردازش آن پیچیده است. بنابراین، جایگزینی برای آن یافت شده است
– لوازم خانگی
o دسته قابلمه
o دکمه قابلمه
o دسته زودپز
o دسته سماور
o دسته کتری
o دکمه کتری
o دسته ماهی تابه

قطعات کنتور گاز
o کشاب باکالیتی
o زیر کشاب باکالیتی
– لوازم صنعتی
قطعات باکالیتی خودرویی

قطعات الکتریکی

محصولات باکالیتی گروه صنعتی بیرجند مولدینگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی